Swedish Photography V F265

Fotografi har fått ett tydligt uppsving både publikt och kommersiellt på den skandinaviska marknaden under de senaste åren. Fotografi är idag en självklar del även av vår svenska konsthistoria.

Temaauktionen ”Swedish Photography V” är den femte temaauktionen på Bukowskis som innehåller ett urval bilder av samtida svenska fotografer. Några är välkända på auktionsmarknaden och andra är spännande nykomlingar. Flera olika genrer är representerade, alltifrån modebilder till rockfoto och naturbilder.

17 föremål
Olof Grind, fotografi signerad och numrerad 1/7 a tergo.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Torbjörn Calvero, Mick Jagger fotografi signerad och numrerad 4/5.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Tobias Regell, fotografi signerad och numrerad 1/20.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Daniel Sandberg, fotografi signerad och numrerad 6/10 a tergo.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Dan Isaac Wallin, fotografi signerad och numrerad 1/50.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Saga Wendotte, fotografi upplaga 5 + 2 AP.
Utropspris
15 000 SEK
Ida Borg, fotografi, signerad och numrerad 1/5+2AP a tergo.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Denise Grünstein, fotografi signerad och numrerad 7/75 a tergo.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Ewa-Marie Rundquist, fotografi signerad och numrerad 1/3 a tergo.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ava Valsten, fotografi unik signerad a tergo.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Walter Hirsch, fotografi stämpel Walter Hirsch Estate a tergo.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Martin Vallin, fotografi signerad och numrerad 3/25 a tergo.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK