Michael Qvarsebo

(Sverige, Född 1945)
Michael Qvarsebo
(Sverige, Född 1945)

Michael Qvarsebo, olja på duk, signerad och daterad 2021.

"Visionärt kattporträtt". 90 x 115 cm.

Konstnär

Michael Qvarsebo, svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade för Waldemar Lorentzon. Qvarsebo uppehåller sig gärna vid katten som motiv och fångar i sina målningar dess gåtfullhet. Qvarsebo har även utfört parafraser av kända verk som Mona Lisa och Flicka med pärlörhänge. Hans verk får betraktaren att se de avbildade tingen på ett annorlunda sätt.

Utropspris
12 000 SEK
Följerätt

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17