Bukowskis x Ed.Art F329

Grafik är ett fascinerande område som genom konsthistorien har tilltalat konstnärer och samlare världen över då upplagorna ofta är väl begränsade och erbjuder konstnären oändliga antal tekniska möjligheter. Är man intresserad av att köpa konst av god kvalitet är det en bra idé att starta sin samling med just grafiska verk och multiplar i begränsad upplaga.

Bukowskis är glada att kunna presentera ett urval verk framtagna av ed. art, som sedan starten 2014 har blivit Sveriges ledande galleri för samtida grafik. Här samsas verk av lovande debutanter med några av landets ledande konstnärer. Fokus ligger på klassiska grafiska tekniker som litografi, etsning och träsnitt, men här finns också nyare uttryck.

”Vi jobbar direkt med ett brett spektrum av nu levande konstnärer, båda sådana som själva arbetar med de grafiska teknikerna och sådana som får hjälp av en tryckare att överföra sitt uttryck till grafiken” säger Elisabeth Blennow Calälv, grundare och ägare.

I den aktuella temaauktionen kan du köpa konst av några av samtidens mest etablerade konstnärer, såväl som av yngre, blivande stjärnor. Urvalet består av både slutsålda upplagor och unika tryck. I detta fall finns det alltså inte en “andra chans” vilket annars är fallet med grafikupplagor.

14 föremål