Olika dekorer i underglasyrblått med motiv av pagoder i landskap. Sex koppar med fat, fatend diameter 15 cm. 6 assietter 18,5 cm. 3 tallrikar 21,5 cm.
Nagg. Glasyrmistor. En av de stora tallrikarna med spricka. En kopp med fotringsnagg. Tre koppar med retuscherade nagg. Något slitage.