Rey Urban

(Sverige, 1929-2015)
Rey Urban
(Sverige, 1929-2015)

Rey Urban, ring sterlingsilver, Stockholm 1981.

Bredd ca 2 - 17 mm, storlek 17.25/54, vikt 22 g. Signerad Rey Urban.

Bruksslitage.

Efter avklarad utbildning vid Konstfack 1951 reste Rey Urban världen runt för ny inspiration, han var också verksam som silversmed i Danmark under en period. Rey Urban var en av deltagarna på den viktiga utställningen "Nutidssmycken" på Nationalmuseum 1959, en utställning som presenterade de flesta av av 1950-talets förnyare av den svenska smyckeskonsten. På 1960-talet bildade han tillsammans med Lars Fleming och Claës Giertta gruppen "Tre smeder" som utövade ett stort inflytande på den samtida smyckesscenen. Intresset för Rey Urbans sakliga och ibland närmast brutalistiska estetik är ständigt växande, inte minst utomlands där svensk smyckeskonst från 1950- och 60-talen hålls mycket högt.

Utropspris
4 000 SEK

Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20