Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Japanese Works of Art

Bukowskis presenterar en kurerad samling japansk konst och konsthantverk.

Samlingen visar dragningskraften till den japanska konsten och konsthantverket hos de svenska samlarna. I Europa har så väl som framstående konstnärer som gemene man fascinerats av den otroliga konsthantverksskickligheten i Japan. Ta chansen att omge dig med vackra skatter från Solens Rike.

16 föremål
Aftonväska silver Asien tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bricka, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
18 volymer rörande Japansk konst och konsthantverk.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tekanna Japan sterling silver tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Rökelsekar brons, Japan sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tatsuzo Shimizu, blandteknik signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Paraplyfäste Japan tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Yoshihiko Ito, akvarell signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK