Japanese Works of Art

Bukowskis presenterar en kurerad samling japansk konst och konsthantverk.

Samlingen visar dragningskraften till den japanska konsten och konsthantverket hos de svenska samlarna. I Europa har så väl som framstående konstnärer som gemene man fascinerats av den otroliga konsthantverksskickligheten i Japan. Ta chansen att omge dig med vackra skatter från Solens Rike.

16 föremål
Rökelsekar brons, Japan sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Yoshihiko Ito, akvarell signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Aftonväska silver Asien tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tatsuzo Shimizu, blandteknik signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
18 volymer rörande Japansk konst och konsthantverk.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bricka, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Paraplyfäste Japan tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Tekanna Japan sterling silver tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK