Estonian Art F349

Tema-auktionen Estonian art presenterar ett urval modern estnisk konst från början av 1900-talet fram till våra dagar.

Estlands nationella konstliv började ta sin form i början av förra århundradet och tog redan i ett tidigt skede intryck av europeiska och internationella strömningar. Omskakande samhälleliga förändringar under 1900-talet bidrog till att det estniska konstlivet fick sin distinkta särprägel. Under sovjettiden strävade konstnärerna mot att ta mentalt avstånd från den officiella ideologin samtidigt som de internationella influenserna uteblev på grund av stängda gränser. Påverkad av dessa omständigheter gick Estlands konstliv sina egna mångbottnade vägar och gav upphov till en uttrycksfull och säregen konst. Konstgrafiken har traditionellt åtnjutit stor uppskattning i Estland och i jämförelse med andra konstformer har den även fått utvecklas relativt fritt under 1900-talets omväxlande förhållanden. Den estniska konstgrafiken håller en anmärkningsvärt hög teknisk nivå och av de mest betydande grafikerna är Eduard Wiiralt, Vive Tolli och Evald Okas, alla representerade i tema-auktionen Estonian art. Ett eget fenomen i den estniska konstens historia är de utlandsestniska konstnärerna som också finns med på auktionen.

74 föremål
Vivi Tolli, "Muster”.
Vivi Tolli, "Muster”.

Utropspris
2 500 SEK
Vivi Tolli, "Abstraktne”.
Vivi Tolli, "Abstraktne”.

Utropspris
2 500 SEK
Evald Okas "A foreigner”.
Evald Okas "A foreigner”.

Utropspris
4 000 SEK
Hugo Lepik, Hamnvy.
Hugo Lepik, Hamnvy.

Utropspris
700 EUR
Jaan Elken, "Sun-shade and sun-shine".

Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Valdur Ohakas, Blommor.
Valdur Ohakas, Blommor.

Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Endel Köks, Figurscen.
Endel Köks, Figurscen.

Utropspris
2 500 SEK
Jaan Elken, "Linda".
Jaan Elken, "Linda".

Utropspris
5 500 - 6 500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

151. Lorenzo Vitturi, "Amount in € Green Stripes #1", 2013.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
34 000 SEK