Christer Strömholm, Ur serien "Där alla änglar fallit", 25 st fotografier
25 st gelatinsilverfotografier (ej signerade) med tillhörande publikation ”Där alla änglar fallit”, numrerad 52/200, med texter av Lena Månsdotter och bilder av Christer Strömholm. Silvergelatinfotografier, bladstorlekar varierande cirka 35 x 28 cm eller 39 x 30 cm. Alla bilder insatta i plastfickor i en mapp, 44 x 34 cm.
God kondition, vissa bilder med slitage längs ytterkanterna, något mjukt hanteringsveck.
Stockholms auktionsverk, 2017.
Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.