Emil Näsvall, skulptur, signerad och daterad. Bemålad gips.
"Forbonden" (Bonden). Signerad Emil Näsvall och daterad 1952. Bemålad gips, höjd 37,5 cm.
Slitage. Fläckar.
Skulpturen Forbonden finns även som monumentalstaty huggen i sten. Minnesmärket står på kyrkogården i Brekken mot riksvägen. Minnesstenen var en gåva till Brekken kommun från Härjedalens befolkning som ett minne av den omfattande gränshandel som pågått under flera hundra år. Avtäckningen ägde rum den 29 juni 1952 när ett stort gränsmöte organiserades i Brekken.