Ljusstakar, ett par, 1800-talets första hälft.

Mässing, vitmetall och betsat lövträ. Skaft på rund fot. Ljuspipor i mässing med stiliserad pärlstavsdekor. Höjd 34 cm.

Torksprickor. något sneda pipor, slitage. Ljuspiporna gamla men möjligen ej original.

Utropspris
2 500 SEK