Fanerad med mahogny, tre lådor, skiva i vit marmor. Beslag och skodda detaljer i delvis förgylld mässing. Kannelerade ben. Snedställda hörn. Längd 89, bredd 53, höjd 85 cm.
Gammal men troligen ej ursprunglig skiva, naggar på skiva.
Senare beslag
Faner med lagning och bortfall.
All yta med slitage.
Ett lås saknas.