Denise Grünstein

(Finland/Sverige, 1950-2023)
Denise Grünstein
(Finland/Sverige, 1950-2023)

Denise Grünstein, "WunderVidar", 2013.

Signerad Denise Grünstein med dedikation a tergo. Motivet finns även i en större storlek i upplaga om 5 + 2 AP. C-print monterad på aluminium och ramad, 65,5 x 81,5 cm inklusive ram.

Ej examinerad ur ram.

Mjellby konstmuseum, Halmstad, "Wunder", 28 september 2013 - 5 januari 2014, ett annat exemplar utställt.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm, "Wunder/Winter", 22 oktober - 11 november 2013, ett annat exemplar utställt.
Artipelag, Stockholm, ”Det synliga. Samtida svensk fotografi”, 7 februari 2014 – 11 maj 2014, ett annat exemplar utställt.

Denise Grünstein (1950-2023) hörde sedan mer än fyra decennier till våra främsta fotografer med internationellt renommé. Hon var född i Helsingfors, men verksam i Sverige under hela sitt liv. På 1980-talet blev Denise Grünstein känd för sina porträttbilder på kulturpersonligheter för tidningar som Elle och Månadsjournalen. Hon började styla dem hon skulle porträttera för att framhäva andra sidor av kändisarna, som en slags konstnärlig dimension till det klassiska uppdragsporträttet. Hennes skicklighet gav henne så många uppdrag att hon till slut tröttnade på ansikten och valde att fotografiskt gå en annan väg. Hennes verk visar ofta landskap tillsammans med kvinnor i olika positioner och situationer, gärna dolda eller bortvända från kameran. Det var kompositionen som kom i första hand för Grünstein, att pröva en idé och se om den höll rent estetiskt, fotograferandet blev något nödvändigt för att föreviga kompositionen. Grünstein använde sig helst av naturligt ljus och är känd för sina mjuka, softa bilder. I arbetet med den ikoniska serien ”Figure Out” från 2009 utmanade hon sig själv. Serien refererar till ett konsthistoriskt laddat landskap, havet och stränderna på Skagen, motiv som historiskt synts i flera av de mest välkända skandinaviska manliga målarnas verk. I Figure Outs surrealistiska iscensättningar, liksom i många andra av sina projekt, samarbetade Grünstein med performancekonstnären Marta Oldenburg.

Bland Grünsteins övriga projekt kan nämnas ”Malplacé”, ”Jaisana” och ”Figure in Landscape”. I början av 2014 fick hon möjlighet att göra ett konstprojekt på Nationalmuseum, då museibyggnaden var tömd på såväl konst som kontorsinredning inför renoveringen. Det blev bildsviten ”1866” som syftar på museets invigningsår. De tomma museirummen fungerade som fond till hennes drömska bildvärld, motiven är tidlösa, det är omöjligt att med bestämdhet säga om de hör till historien, nuet eller framtiden.

På konsthallen Artipelag visades under hösten 2023 en minnesutställning med titeln ”Eftermäle” i ett försök att skildra vad Grünstein har betytt för svenskt fotografi. Utställningen gjorde nedslag i hennes karriär, som sträcker sig från 1980-talet fram till det sista stora konstnärliga projektet ”Nymphaeas”, 2021.

Denise Grünsteins konstnärskap kommer att leva vidare under lång tid framöver bland annat genom de verk som återfinns i samlingarna hos Nationalmuseum och Moderna Museet, Stockholm, KIASMA i Helsingfors och Museet for Samtidskunst i Oslo.

27 500
2 429
2 585
Utropspris
60 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
14 jul 15:57
27 500 SEK
14 jul 15:54
27 000 SEK
14 jul 15:54
26 000 SEK
8 jul 0:07
25 000 SEK
7 jul 1:54
6 666 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?