Madeleine Pyk – en samling F769

Japanese Works of Art

Bukowskis presenterar en exklusiv samling japansk konst och konsthantverk, från Edoperioden fram till 1900-talet. I denna auktion finner du noggrant utvalda föremål såsom silver, träsnitt, porslin, keramik samt en fascinerande samling av vapen och artefakter kopplade till samurajernas mytomspunna liv. Samlingen erbjuder något för både den passionerade samlaren och den som vill pryda sitt hem med konst och föremål av högsta kvalitet. Samtliga objekt utmärks av enastående japanskt hantverk, vilket gör dem till perfekta inslag i både moderna och klassiska interiörer. Missa inte chansen att förvärva dessa unika skatter från Solens Rike och ge ditt hem en distinkt karaktär.

21 föremål
Fat, 2 st, Japan, 1900-tal.
Fat, 2 st, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fat, stengods, Seto, Japan, Edo (1602-1868).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Mask, lackerat trä, Japan, 1900-tal. Signerad.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat, två stycken, porslin, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bricka, porslin. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skålfat, porslin, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vaser, ett par, porslin, Japan, omkring år 1900.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skål, satsuma. Japan, signerad.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat, två stycken, porslin, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, porslin, Japan, omkring 1900.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat, porslin, japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
655 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Urna, cloisonne, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK