Madeleine Pyk – en samling F769

Schatull med låda, Kina, 1900-tal.

Kvadratisk av svärtat trä, med handtag. Uppdragbar panel samt glasad panel, i botten en draglåda. Invändigt klädd med rött och gult papper. Bredd 28, djup 27, höjd 28 cm.

Slitage och skador. Sprickor. Litet häfte medföljer.

Utropspris
2 500 SEK