Bodhisattva, brons, Mingdynastin (1368-1644.

Krönt Bodhisattva avbildad sittandes i dhyanasana på en hög dubbel lotustron. Ristad dekor på baksidan. Höjd 22,5 cm. Vikt 955 gram.

Spår av kallförgyllning.

Proveniens

Purchased at Bukowskis Important Winter Sale 653 lot 922 December 6 2023.

Utropspris
6 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75