Bergere, Louis XVI, troligen av Martin Jullien, mästare i Paris 1777.

Stomme av bok med skuren dekor. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Armlän med volutavslut. Stämplad M Jullien på främre sargen. Lös sittplymå. Klädda sidor och rygg. Sitthöjd 40, bredd 68, höjd 103 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
6 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13