Karmstolar, ett par Louis XVI, 1700-talets andra hälft.
Bonade stolar med skuren dekor. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Stoppad sits och rygg. medaljongformad ryggbricka. Röd textilklädsel. Sitthöjd 39, bredd 59 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Maskstungen.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.