Byrå, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781). Rokoko.

Bukig form med rundade hörn och skiva av kalksten. Fanerad med mahogny. Inläggningar i rutor och fält. Förgyllda beslag och draghandtag. Stämpelsignerad J. Noraeus på den övre lådans kant. Bredd 74, djup 43, höjd 82 cm.

Renoverad. Kompletterad. Senare beslag. Tre draghandtag saknas. Ett löst draghandtag medföljer. Torrsprickor. Ställvis fanerskador. Nagg. Nyckel finns.

Proveniens

Buk 2022: 1423969.

Utropspris
14 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13