Cadogankanna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Persikoformad med dekor i underglasyrblått föreställande en grupp av de odödliga som samlats på ena sidan, den andra sidan med Liu Hai hållandes en sträng med mynt och hans trebenta padda. Höjd 15.5 cm. Längd 18 cm.

Nagg, pipen avkortad.

The Daoist immortal Liu Hai is associated with wealth and prosperity.

The name 'Cadogan' was given to this curious group of peach-shaped vessels, which had no lids and were filled from the base, by the Earl of Cadogan who in the early 19th Century promoted their use as teapots, and persuaded the Rockingham factory in England to copy the form. See David S. Howard, The Choice of the Private Trader, London, 1994, no. 150 for a discussion on 'Cadogan' wine pots

Auktionen avslutas
6 dagar 20 timmar
300
29
33
Utropspris
7 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 350 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
27 jan 18:46
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C11