Buddha, brons. Shan-staterna, Burma, 1700-tal.

Avbildad sittandes på en hög tron, med en hög kalebassformad ushnisha, högt placerade ögonbryn, något böjd näsa, ingraverade detaljer på dräkten. Höjd 20 cm.

Förgyllningen med slitage.

Proveniens

Purchased by a Swedish collector of buddhist art from Jonathan Tucker, Bury Street, London, Asian Art Resources. According to Mr Tucker he acquired it in Germany in the early 1980's.

Auktionen avslutas
6 dagar 17 timmar
300
29
33
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 350 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
27 jan 19:39
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C11