Ett klassiskt urval

I temaauktionen Ett klassiskt urval presenterar vi konstnärskap som bland annat Bruno Liljefors, Helmer Osslund och Carl Fredrik Hill. Auktionen visar på bredden och kreativiteten som ryms i den klassiska konsten. 1800-talets sista decennier var en tid av radikal utveckling i konsten i Europa. På de konservativa konstakademierna i Sverige stod historiemåleriet fortfarande högst i kurs men allt fler unga talanger efterfrågade ett friare förhållningssätt till måleri och sökte sig därför utomlands, främst till Frankrike. Inte minst de kvinnliga konstnärerna mötte långt bättre villkor i Paris än hemma. Den konst de fann där var det nya friluftsmåleriet, även kallat plein air. Tack vare ny teknik med oljefärger på tub kunde den nya generationen stegvis överge ateljén för att måla hela kompositioner utomhus. De ställde sina stafflier i skogar, på ängar eller på stigar och skapade sina arbeten och studerade naturens ljus och rörelser med sina penslar. Välkommen att utforska de klassiska verken i denna temaauktion och lägg bud på dina favoriter.

14 föremål
Okänd konstnär 18/1900-tal, Systund i hemmet.
6d
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
August Hagborg, Rastande bondpojke.
6d
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Carl Brandt, Snösmältning.
6d
Carl Brandt, Snösmältning.
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Axel Lindman, Bruksmiljö i vinterskrud.
6d
8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Carl Wilhelmson, Profilbild av äldre Man.
6d 1 tim
1 000 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Alf Wallander, Rödskäggig Man.
6d
30 EUR
Utropspris
600 EUR
Carl Trägårdh, Pickande höns.
6d 1 tim
Carl Trägårdh, Pickande höns.
4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Carl Johansson, Vinterlandskap med häst och vagn.
6d
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Josefina Holmlund, Vy över fjäll.
6d
3 400 SEK
Utropspris
18 000 SEK
Viggo Johansen, Blomsterstilleben.
6d
6 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK