Rolex, Oyster Perpetual, "Sigma Dial", armbandsur, 34 mm.

stål, automatisk, plexiglas, Oysterlänk, viklås, ca 1973.

Caliber 1570, Verknr. 213007, Boettnr. 1002, Referensnr. 1002, Serienr. 3683327, Länknr 78350-RS3/557

Länk från ca 2010. Service 2014. Åldersrelaterat slitage. Urverket fungerar vid katalogiseringstidpunkten, Bukowskis garanterar inte att urverket kommer att fungera i framtiden. Observera att urverket inte har testats för tidsprecision och kan behöva servas på köparens bekostnad. Klockorna har öppnats för att undersöka urverket, därför ges inga garantier för att klockorna är vattenresistenta. Potentiella köpare bör inspektera varje klocka för att försäkra sig om dess skick. För mer information, vänligen läs våra Köpvillkor.

Proveniens

Förvärvad på 1970-talet av nuvarande ägares morfar; därefter i samma familjs ägo

Auktionen avslutas
8 dagar 10 timmar
15 000
1 433
1 627
Utropspris
30 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 15 500 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
16 jan 17:38
15 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - J391