Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass

Välkommen att ta del av en samling Gunnel Nymans glaskonstverk – en av de mest betydande och inflytelserika nyskaparna inom finsk glaskonst, vars banbrytande arbete under 1930–1940-talet formade uttrycket för modern finsk glasdesign.

Nyman förde in ett skulpturalt tänkande i glasformgivningen, där glaset inte bara är ett bruksföremål utan ett självständigt konstnärligt uttryck. Hennes mjukt formade och organiskt gestaltade verk fångar ljus och massa på ett sätt som var helt nytt på sin tid och som fortfarande imponerar. Utan formell utbildning inom glasområdet blev Nyman internationellt prisbelönt, och hennes arbete lade grunden för den finska konstglasets senare internationella framgångar. Hennes glaskonst representerar konstnärligt mod, förfinad materialkänsla och en beundransvärd kombination av tidlös skönhet. Denna samling erbjuder en unik möjlighet att uppleva Gunnel Nymans banbrytande glaskonst på nära håll och ta del av hennes visionära hantverk.

24 föremål