382391

Liss Eriksson

(Sverige, 1919-2000)
Liss eriksson, adam och eva.
Liss eriksson, adam och eva.
Liss eriksson, adam och eva.
Liss eriksson, adam och eva.

Adam och Eva

Signerad med monogram och numrerad I/V. Gjutarstämpel E. Godard Fond. Utförd 1960. Patinerad brons. Höjd 70 cm, total höjd inklusive sockel 82 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

7 134 - 9 512 EUR

Klubbat pris:
160 000 SEK
Proveniens

Färg och Form, Stockholm.
Förvärvad från ovanstående 1995.

Thomas Millroth "Liss, bildhuggare", 1994, jfr sid 101, 102 samt 107.
Thomas Millroth, "Konst på Astra", 1997, avbildad helsida i färg sid 117.

Övrigt

Det omfamnade paret i "Adam och Eva" förekommer även som en del av "Familjen" som intar en viktig plats i Liss Erikssons skulpturgrupp "Huset" vid Kobjer torg i Lund. Paret återkommer även senare i hans produktion i en skiss från 1991 för minneslunden Lilla Aska i Linköping.