Madeleine Pyk – en samling F769
11
1070170

Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
950 - 1 140 EUR
1 090 - 1 310 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Fanerat med valnöt och lönn. I sargen låda. Inläggningar av blommor och fåglar. Längd 78, bredd 46, höjd 71,5 cm. Nyckel finns.

Senare inläggningar, senare nyckelskylt. Maskstunget. Lagningar. Nyckel finns.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.