11
1070170

Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Fanerat med valnöt och lönn. I sargen låda. Inläggningar av blommor och fåglar. Längd 78, bredd 46, höjd 71,5 cm. Nyckel finns.

Senare inläggningar, senare nyckelskylt. Maskstunget. Lagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.