Fyrsidig balusterform. Dekor i famille vertefärger och guld av årstidsblommor, antikviteter, djur samt landskapsmotiv. Höjd. 22-24 cm.
Slitage, mistor, nagg, ifyllda nagg, glasyrnagg, bränningssprickor. Slipad mynning.
Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring auction 1995, lot 1073.