15
1070173

SKRIVBORD, "Table à ecrire", Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Fanerat med bland annat amarant och rosenträ. Rektangulär form på svängda ben. I sargen låda. Utdragbar skrivskiva. På skivan inläggningar med musiktrofé, rocailler och blommor. Längd 58, bredd 40, höjd 70,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Fanerskador. Torrspricka.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.