16
1070143
DAMARBETSBORD, av Charles Topino (mästare i Paris 1773-1789), Louis XVI.

Fanerat med amarat och rosenträ. Beslag av mässing. Skiva av violett marmor. Skivan med gallerkant av mässing. Ovalt på svängda ben. Tre lådor. Inläggningar av fält och ränder. Fotplatta. Stämplad undertill "TOPINO" och "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 48, bredd 34, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Senare beslag. Fanerlagningar. Torrsprickor.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 420 - 2 904 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37