1070143

16. DAMARBETSBORD, av Charles Topino (mästare i Paris 1773-1789), Louis XVI.

Fanerat med amarat och rosenträ. Beslag av mässing. Skiva av violett marmor. Skivan med gallerkant av mässing. Ovalt på svängda ben. Tre lådor. Inläggningar av fält och ränder. Fotplatta. Stämplad undertill "TOPINO" och "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 48, bredd 34, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Senare beslag. Fanerlagningar. Torrsprickor.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK/2 420 - 2 904 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto