17
1061036
BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt.

Fanerat med mahogny, rosenträ, lönn, amarant, buxbom och ebenholts. Beslag, fothylsor och gallerkant av mässing. I en kortsarg låda. Rektangulär skiva på fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Längd 58, bredd 37,5, höjd 73,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar.

Utropspris:

250 000 - 350 000 SEK

24 201 - 33 882 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Övrigt

Auktionens bord är ett utmärkt exempel på hur Georg Haupt var skicklig på att följa med tidens smak och stil för mer släta ytor mot 1780-talets mitt. Vid första anblick kan bordet synas enkelt men detaljerna, så som benens bågformade fanér, röjer mästarens hand liksom den perfekta proportioneringen och säkra skuggningen. Därtill det ovanligt rika användandet av dyrbara träslag och noggrant utvalda fanérblad signalerade för samtiden samma exklusivitet och status som Haupts tidigare intarsiadekorerade möbler.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37