1061036

17. BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt.

Fanerat med mahogny, rosenträ, lönn, amarant, buxbom och ebenholts. Beslag, fothylsor och gallerkant av mässing. I en kortsarg låda. Rektangulär skiva på fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Längd 58, bredd 37,5, höjd 73,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
250 000 - 350 000 SEK / 24 201 - 33 882 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Auktionens bord är ett utmärkt exempel på hur Georg Haupt var skicklig på att följa med tidens smak och stil för mer släta ytor mot 1780-talets mitt. Vid första anblick kan bordet synas enkelt men detaljerna, så som benens bågformade fanér, röjer mästarens hand liksom den perfekta proportioneringen och säkra skuggningen. Därtill det ovanligt rika användandet av dyrbara träslag och noggrant utvalda fanérblad signalerade för samtiden samma exklusivitet och status som Haupts tidigare intarsiadekorerade möbler.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto