1070169

18. SYBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, 1800-talets början.

Fanerat med mahogny, lönn och valnöt. I sargen låda med fackinredning. På fottrissor av mässing. I lådan pappersetikett "Lars Qvarnbärg Snickare och Schatoullmakare i Stockholm". Längd 59, bredd 40, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK / 1 936 - 2 904 EUR
Klubbat pris
36 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto