18
1070169
SYBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, 1800-talets början.

Fanerat med mahogny, lönn och valnöt. I sargen låda med fackinredning. På fottrissor av mässing. I lådan pappersetikett "Lars Qvarnbärg Snickare och Schatoullmakare i Stockholm". Längd 59, bredd 40, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

1 936 - 2 904 EUR

Klubbat pris:
36 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37