18
1070169

SYBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, 1800-talets början.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Fanerat med mahogny, lönn och valnöt. I sargen låda med fackinredning. På fottrissor av mässing. I lådan pappersetikett "Lars Qvarnbärg Snickare och Schatoullmakare i Stockholm". Längd 59, bredd 40, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.