19
1070219
BORD, Mellaneuropa, 1700-talets slut.

Fanerat med valnöt och ljust lövträ. Inläggningar av romber, linjer och kannelyrer. I sargen låda. Längd 57, bredd 41, höjd 78,5 cm.

Senare draghandtag.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

968 - 1 162 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37