20
1070168
BORD, Directoire, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Oval skiva. I sargen låda. Längd 65, bredd 50, höjd 75 cm.

Kompletterat. Senare skiva. Nyckel saknas.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 452 - 1 936 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37