1070183

21. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Skivan med gallerkant av mässing. I sargen skrivskiva, samt låda med fackinredning och fyra askar. Längd 70, bredd 47,5, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Kompletterad. Delvis senare beslag. Senare fotkryss.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK / 1 452 - 1 936 EUR
Klubbat pris
30 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.