21
1070183
BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Skivan med gallerkant av mässing. I sargen skrivskiva, samt låda med fackinredning och fyra askar. Längd 70, bredd 47,5, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Kompletterad. Delvis senare beslag. Senare fotkryss.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 452 - 1 936 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37