1070127

22. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag och gallerkant av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Fotkryss. Längd 53, bredd 31,5, höjd 74,5 cm.

Delvis senare beslag. Nycklar saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK/968 - 1 162 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto