22
1070127
BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag och gallerkant av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Fotkryss. Längd 53, bredd 31,5, höjd 74,5 cm.

Delvis senare beslag. Nyckel saknas.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

968 - 1 162 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37