23
1070241
BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Genombruten gallerkant samt listverk av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Fotkryss. Längd 44, bredd 44, höjd 76,5 cm. Nyckel finns.

Torrspricka. Skev skiva.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

774 - 968 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37