1070241

23. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Genombruten gallerkant samt listverk av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Fotkryss. Längd 44, bredd 44, höjd 76,5 cm. Nyckel finns.

Torrspricka. Skev skiva.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK / 774 - 968 EUR
Klubbat pris
9 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto