1070225

24. SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Mahogny och mahognyfaner. Listverk och ringhandtag av mässing. I sargen låda. Snidad pärlstav. Längd 89, bredd 44, höjd 79 cm.

Skivor med torksprickor och repor. Ett beslag saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK / 1 936 - 2 420 EUR
Klubbat pris
16 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto