24
1070225
SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Mahogny och mahognyfaner. Listverk och ringhandtag av mässing. I sargen låda. Snidad pärlstav. Längd 89, bredd 44, höjd 79 cm.

Skivor med torksprickor och repor. Ett beslag saknas.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 936 - 2 420 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37