1070225

24. SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Mahogny och mahognyfaner. Listverk och ringhandtag av mässing. I sargen låda. Snidad pärlstav. Längd 89, bredd 44, höjd 79 cm.

Skivor med torksprickor och repor. Ett beslag saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK / 1 936 - 2 420 EUR
Klubbat pris
16 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.