24
1070225

SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Listverk och ringhandtag av mässing. I sargen låda. Snidad pärlstav. Längd 89, bredd 44, höjd 79 cm.

Skivor med torksprickor och repor. Ett beslag saknas.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.