1070225

24. SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Mahogny och mahognyfaner. Listverk och ringhandtag av mässing. I sargen låda. Snidad pärlstav. Längd 89, bredd 44, höjd 79 cm.

Skivor med torksprickor och repor. Ett beslag saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/1 936 - 2 420 EUR
Klubbat pris
16 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto