1070124

25. SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Listverk och beslag av mässing. I sargen låda. Längd 89, bredd 43,5, höjd 76 cm.

Torrsprickor. Konsoler saknas. Senare lås. Nycklar saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK / 678 - 774 EUR
Klubbat pris
5 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.