25
1070124
SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Listverk och beslag av mässing. I sargen låda. Längd 89, bredd 43,5, höjd 76 cm.

Torrsprickor. Konsoler saknas. Senare lås. Nyckel saknas.

Utropspris:

7 000 - 8 000 SEK

678 - 774 EUR

Klubbat pris:
5 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37