25
1070124

SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
621 - 710 EUR
648 - 741 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Fanerat med mahogny. Listverk och beslag av mässing. I sargen låda. Längd 89, bredd 43,5, höjd 76 cm.

Torrsprickor. Konsoler saknas. Senare lås. Nyckel saknas.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.