1070173

15. SKRIVBORD, "Table à ecrire", Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Fanerat med bland annat amarant och rosenträ. Rektangulär form på svängda ben. I sargen låda. Utdragbar skrivskiva. På skivan inläggningar med musiktrofé, rocailler och blommor. Längd 58, bredd 40, höjd 70,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Fanerskador. Torrspricka.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK / 1 936 - 2 904 EUR
Klubbat pris
16 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.