15
1070173
SKRIVBORD, "Table à ecrire", Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Fanerat med bland annat amarant och rosenträ. Rektangulär form på svängda ben. I sargen låda. Utdragbar skrivskiva. På skivan inläggningar med musiktrofé, rocailler och blommor. Längd 58, bredd 40, höjd 70,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Fanerskador. Torrspricka.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

1 936 - 2 904 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37