Madeleine Pyk – en samling F769
172
1069756

VAS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Trumpetformad, dekor i famille rosefärger, med motiv av blommande trädgård med fåglar, granatäpplen och fjärilar. Höjd 34,5 cm.

Slitage. Kantlagning.

Tilläggslista

Restoration to rim.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis 91553-2.