176
1383693
TEDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Genombrutet fotparti efter Meissenmodell. Dekor i famille rosefärger, kartuscher med hamnscen respektive ryttare i europeiskt landskap i Höroldts manér. Höjd med lock 12 cm.

Slitage, lock med skador. Fotranka med smärre skador.

Utropspris:

4 000 - 6 000 SEK

387 - 581 EUR

Klubbat pris:
3 000 SEK
Proveniens
Kontakta specialist
Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18