200
1069830

PAPEGOJOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Turkos- och auberginefärgad glasyr, papegojor på klippformad sockel, höjd 19 cm.

Slitage. En näbb med skador.

Proveniens

Rolf Schmitz collection, Purchased at Bukowskis Autumn sale 1998, lot nr 1363.