213
1069837

SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 266 EUR
185 - 278 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Med Qianlongs sigillmärke. Dekor i underglasyrblått samt rött med motiv av flygande drakar bland moln. Diameter 17,3 cm.

Slitage, nagg.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection. Purchased at Bukowskis Autumn Sale 1999. Lot no 1247.