225
1069784

FIGURINER, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande herse och herdinna med attribut. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 10-10,5 cm.

Lagade.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis, Spring Sale 1999. From Blanche Bondes Collection.

Hernmarck, Carl, Marieberg, bild 174, sida 109.