253
1069819

FIGURGRUPP, porslin. Höchst, 1770-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Modell av Johann Peter Melchior. Målad polykrom dekor av två barn med en hund på klippa. Höjd 17 cm.

Lagad.

Proveniens

Rolf Schmitz collection.

See a similar in Johann Perter Melchior, Gelsenkirchen 1997, illus. 41 f.