254
1069798

FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1770-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701 - 876 EUR
729 - 912 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

En efter Meissenmodell, polykrom dekor, med hönsmaterska. Höjd 15,5 cm. Den andra med en sittande ung vinkande kvinna. Höjd 17 cm.

Höna saknas, hand och ämbar med lagning, smärre nagg. Den andra med nagg.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 1999, lot nrs 1338 and 1340.