266
1069745

FIGURINER, ett par, porslin. Berlin, omkring 1900.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351 - 526 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående kinesiserande man och kvinna med instrument erfter Meissenmodell av Friedrich Elias Meyer. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 23-24 cm.

Slitage.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring Sale 2001.