28
1070236
SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny och alm. Listverk och beslag av mässing. Grön filtklädd skiva. Längd 86, bredd 42, höjd 78,5 cm. Nyckel finns.

Renoverat. Senare filt.

Utropspris:

3 000 - 4 000 SEK

290 - 387 EUR

Klubbat pris:
5 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37