1070184

29. BORD, empire, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny mfl träslag. Lister och beslag av mässing. Rektangulärt med avfasade hörn. I sargen låda. Lätt svängda ben. Fotkryss. Längd 61, bredd 40, höjd 76 cm.

Kompletterat. Kompletterat med mässingsdetaljer, senare fotkryss. Nycklar saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK / 968 - 1 452 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto