1070184

29. BORD, empire, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny mfl träslag. Lister och beslag av mässing. Rektangulärt med avfasade hörn. I sargen låda. Lätt svängda ben. Fotkryss. Längd 61, bredd 40, höjd 76 cm.

Kompletterat. Kompletterat med mässingsdetaljer, senare fotkryss. Nycklar saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK/968 - 1 452 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto