29
1070184

BORD, empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Fanerat med mahogny mfl träslag. Lister och beslag av mässing. Rektangulärt med avfasade hörn. I sargen låda. Lätt svängda ben. Fotkryss. Längd 61, bredd 40, höjd 76 cm.

Kompletterat. Kompletterat med mässingsdetaljer, senare fotkryss. Nyckel saknas.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.