29
1070184
BORD, empire, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny mfl träslag. Lister och beslag av mässing. Rektangulärt med avfasade hörn. I sargen låda. Lätt svängda ben. Fotkryss. Längd 61, bredd 40, höjd 76 cm.

Kompletterat. Kompletterat med mässingsdetaljer, senare fotkryss. Nyckel saknas.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

968 - 1 452 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37