1070184

29. BORD, empire, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny mfl träslag. Lister och beslag av mässing. Rektangulärt med avfasade hörn. I sargen låda. Lätt svängda ben. Fotkryss. Längd 61, bredd 40, höjd 76 cm.

Kompletterat. Kompletterat med mässingsdetaljer, senare fotkryss. Nycklar saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK / 968 - 1 452 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.